Optymalizacja grafiki na stronie internetowej

Jak wiemy grafika oraz zdjęcia na stronie są ważnym elementem niepowtarzalnego wyglądu strony www. Estetyczny element, który nie powinien być tylko cenny z punktu widzenia użytkowników ale także być zoptymalizowanym pod kątem wyszukiwarek. Oto kilka porad na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwage przy optymalizacji grafiki pod wyszukiwarkę Google.

  • Nie przesadzajmy z nadmiernym opisywaniem zdjęć umieszczając parę długich zdań, a co najgorsze starajmy się uniknąć spamowania czyli nadmiernego powtarzania słów kluczowych w opisie title oraz alt.
  • Stosujmy jednoznaczne opisy plików grafiki np. samochod-polo.jpg etc.
  • Każdej nowej grafice nadaj indywidualny opis. Jesli uzywasz tej samej grafiki na kazdej ze stron uzywaj zawsze tego samego opisu.
  • Jeśli twoja strona zawiera mniejsze elementy graficzne jak np. narożnik w ramce bądź drobny pixel, nie umieszczaj w nich jakiegokolwiek opisu ani słowa kluczowego.
  • Jeśli grafiką zastepujesz nagłówek (nie zalecane), to staraj się umieścić opis "nagłówek" w opisie alt.
  • Wielkość zdjęcia czy też danej grafiki nie powinna być duża. Co prawda prawie każdy w domu posiada łacze DSL ale mimo to napotykamy czasem strony które sa obładowane dużymi plikami graficznymi.
  • W opisach unikaj raczej spójników.
  • Jeśli chodzi o Image Maps - czyli aktywne obszary grafiki - nie zapominaj użyć jednoznacznych opisów linków.

Ważny element optymalizacji: Dostępność WWW (ang. web accessibility)

Nie twórzmy opisów zdjęć wyłącznie dla robotów, pomyśl także o użytkownikach mających problemy ze wzrokiem,osobach starszych. Szczególnie osoby z upośledzeniem narządów wzrokowych zdane sa na pomoc tzw. czytnika ekranowego (ang. screen reader), który rozpoznaje oraz interpretuje informacje znajdujące się w danym momencie na monitorze komputera, a następnie przedstawia je użytkownikowi w postaci głosowej lub zostaje wysłany do brajlowskiego urządzenia wyjściowego.

Powrót do Jak pozycjonować strony internetowe w wyszukiwarkach

Warto także przeczytać:

Podoba się artykuł? - dodaj do swoich ulubionych:

Bookmark and Share